Rozwiązania dla astygmatyków są coraz powszechniejsze, ponieważ jako jednostka choroba i wada wzroku, astygmatyzm zbiera coraz szersze żniwo wśród społeczeństwa. W dużej mierze jest to choroba dziedziczona, objawiająca się niewłaściwymi proporcjami osi optycznych gałki ocznej. W przypadku prawidłowo zbudowanego oka odległości pomiędzy wszystkimi ścianami i długości poszczególnych osi optycznych gałki ocznej są równe lub proporcjonalne. Astygmatyzm to zachwiania tych proporcji, które mogą czasami bardzo delikatnie a czasami bardzo wyraźnie zaburzyć i zdeformować cały oglądany obraz.
Typy astygmatyzmu
W związku z tym, że astygmatyzm to zaburzenia w długości i proporcjach osi optycznych oka, wyróżnia się jego różne typy w zależności od tego, o jakie osi optyczne chodzi. Te bardzo regularne rodzaje z powodzeniem nadają się zarówno do skorygowania przy pomocy okularów jak i soczewek kontaktowych. To m.in. niezborność mieszana (jedna oś ma nadwzroczność, a prostopadła do niej krótkowzroczność), niezborność niezłożona (tylko jedna z osi przejawia krótkowzroczność lub nadwzroczność) czy niezborność odwrotna (oś optyczna pozioma załamuje silniej niż oś pionowa).
Więcej dowiesz się na https://www.mojepierwszesoczewki.pl/co-to-jest-astygmatyzm-objawy-i-leczenie/
Wybór idealnych soczewek
Wybór soczewek dla astygmatyka nie jest tak prosty jak wybór soczewek dla osoby cierpiącej na zwykłe wady wzroku. Warto skonsultować ten wybór z lekarzem, który będzie w stanie prawidłowo doradzić konkretny model i rodzaj soczewek pod dany rodzaj astygmatyzmu. Wybieranie modeli i wersji soczewek w ciemno może doprowadzić niestety do dalszego uszkadzania wzroku.