Inne

Dlaczego psychika zwierząt jest tak ważna?

Przez lata jak się okazuje, pokutowało przekonanie, że zwierzęta w zasadzie nie prowadzą zbyt intensywnego życia psychicznego. Ostatnie badania jednak bardzo wyraźnie pokazują, że szczególnie te nasze domowe zwierzaki są niezwykle inteligentne i rozumieją więcej, aniżeli byśmy przypuszczali. Chodzi na przykład o psy i koty, czyli tych towarzyszy, którzy najczęściej będą razem z nami mieszkać. Czasami też właśnie wydaje nam się, że jeżeli chcemy się zatroszczyć o zdrowie naszego pupila, to chodzi tu tylko o wymiar fizyczny. Trzeba jednak czasami też skorzystać, chociażby z zoopsychologa, który potrafi zaradzić wielu niekorzystnym sytuacjom.

Dlaczego zoopsychologia zyskuje na znaczeniu?

Coraz częściej jak się okazuje, interesujemy się tym, co mówią naukowcy na temat funkcjonowania zwierząt. Przez lata, gdy mówiliśmy o problemach naszych pupili, to najczęściej po prostu koncentrowaliśmy się na regularnych wizytach w przychodni weterynaryjnej. Weterynarz, jak wiadomo, zwykle analizował jedynie swoją fizyczność zwierzęcia, choć w ostatnich latach widać bardzo duże zmiany właśnie w tej przestrzeni. Coraz większa ilość specjalistów pracujących w takich przychodniach zwraca uwagę na przykład na nietypowe zachowanie zwierzęcia lub jakieś nerwowe reakcje. Interesujące jest na przykład to, że zwierzęta będą wykazywały większy spokój psychiczny, jeżeli będą mieszkać w miejscu, gdzie ludzie także są spokojni. Stres jak wiadomo, będzie się udzielać także psom lub kotom, które mogą być na przykład bardziej lub mniej agresywne lub też w ogóle nie wykazywać tego typu zachowań.

Jak zatroszczyć się o nasze zwierzęta?

Ostatecznie w końcu powinniśmy zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście bardzo troszczymy się o nasze zwierzęta. Ich dobro powinno być dla nas przecież priorytetem. Na pewno też, jeżeli trochę bardziej dokładnie będzie przez nas analizowana zoopsychologia, to znajdziemy wiele interesujących podręczników. Do naszych zwierząt trzeba podchodzić tak jak do małych dzieci. Najlepiej wyposażyć się w jakiś podręcznik, gdzie będą opisane najczęściej występujące problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *