Lekarze już od jakiegoś czasu alarmują, że liczba osób cierpiących na choroby i różnego rodzaju schorzenia psychiczne stale rośnie. Jednym z częstych problemów są różnego rodzaju fobie, w tym również społeczne. Osoby cierpiące na nie często same wykluczają się całkowicie z życia towarzyskiego i jakichkolwiek kontaktów. Niektóre z nich nie są nawet w stanie pracować, ponieważ trudność sprawia im rozmowa z drugim człowiekiem. Jak radzić sobie z takimi problemami i gdzie można szukać wsparcia oraz pomocy? Czy fobia społeczna to wyrok?
Leczenie fobii społecznej
Temat jest trudny i do każdego chorego należy podchodzić w sposób indywidualny. Niektórzy radzą sobie całkiem przyzwoicie ze swoimi problemami i są w stanie funkcjonować w społeczeństwie, a jedynie ograniczają do minimum kontakty towarzyskie i służbowe, podczas gdy inni nie wychodzą w ogóle z domu. Leczenie fobii społecznej trzeba powierzyć specjaliście, który próbuje dotrzeć do przyczyn powodujących zachowania pacjenta i w ramach długotrwałej terapii, uczy radzić sobie z problemami i jednocześnie funkcjonować w społeczeństwie. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do gabinetu psychologa specjalizującego się w leczeniu fobii. Ten oceni, czy wystarczy terapia i rozmowa, czy też konieczna jest konsultacja z psychiatrą i być może wspomaganie farmakologiczne leczenia.
Jak pomóc osobie z fobią społeczną?
Członkowie rodziny osób chorujących na fobie często narzekają, że pomimo szczerych starań nie są w stanie pomóc swoim bliskim. Nie można się temu dziwić, ponieważ problem ten wymaga specjalistycznej pomocy. Najważniejsze jest wspieranie bliskiej osoby i nie wyśmiewanie jej trudności. Nie wolno też chorego zmuszać do wyjścia z domu, czy kontaktu z innymi. Najlepiej pomóc mu umawiając go do gabinetu psychologicznego, który specjalizuje się właśnie w leczeniu fobii społecznych. Wsparcie rodziny i przyjaciół odgrywa bardzo istotną rolę w całym procesie. Nie można też zapominać o tym, że osoba chora musi nauczyć się żyć z fobią, ponieważ zwykle pozostaje ona z nią do końca życia.