Poradnik medyczny

Jak dobrze współpracować z psychologiem dziecięcym?

Podjąłeś decyzję o tym, że chcesz pomóc dziecku i wybrałeś psychiatrę, psychologa lub innego specjalistę zdrowia psychicznego. Dalej na liście rzeczy do zrobienia jest to, że zastanawiasz się, czego możesz oczekiwać od terapeuty i czego się od Ciebie oczekuje jako rodzica. Tutaj przedstawimy Ci kilka wskazówek na temat tego, jak stworzyć solidne relacje, ustalić odpowiednie oczekiwania i zrozumieć swoją rolę w pomaganiu dziecku w osiągnięciu postępu, gdy psycholog dziecięcy chce mu profesjonalnie pomóc.

Jak zacząć dobrą współpracę z psychologiem dziecięcym?

Najlepsze relacje zaczynają się od przejrzystości oczekiwań. Dlatego zalecane jest przyjście na pierwsze spotkanie przygotowanym, aby porozmawiać nie tylko o sprawach swojego dziecka, ale także o jego pochodzeniu, tym, jak wyglądało, zanim zacząłeś się martwić, kluczowych stresorach lub wydarzeniach, które mogły spowodować zmianę, i jakie są Twoje priorytety w leczeniu. Pomocne może być wyjaśnienie tego, co już wypróbowałeś, co zadziałało, a co nie. Im więcej kontekstu zapewnisz, tym lepiej psycholog dziecięcy będzie mógł pomóc. Informacje ze szkół mogą być również cenne.

Oczekiwania względem leczenia u psychologa

Zmartwieni rodzice chcą wiedzieć, jak długo potrwa leczenie i jak szybko zaczną widzieć postęp. Świadomość czynników wpływających na wyniki może pomóc w tworzeniu realistycznych oczekiwań i powstrzymać frustrację. Niektóre rodzaje terapii rozmów są otwarte, ale niektóre, jak terapia behawioralna, która wykorzystuje techniki budowania umiejętności, które zostały rygorystycznie przetestowane, okazały się wykazywać wyniki w określonym przedziale czasowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *