Zdrowie

Nowa technologia w praktyce – czym są maski CPAP?

Urządzenia stałego ciśnienia dodatniego w drogach oddechowych, znane jako maski CPAP, są wynalazkiem, który uratował życie setkom ludzi. W połączeniu z pompą powietrzną, stymulują one oddech pacjenta, który w normalnych warunkach nie byłby w stanie samodzielnie oddychać. Jest to sprzęt powszechnie stosowany w szpitalach oraz placówkach pogotowia, gdzie używa się go do utrzymania przy życiu osób, których układ oddechowy przestał prawidłowo funkcjonować. Co ciekawe, wiele osób posiada takie urządzenia w domu – jest to obowiązkowe wyposażenie ludzi cierpiących na bezdech nocny.

Konstrukcja maski CPAP – o czym warto wiedzieć?

Budowa standardowej maski CPAP to owoc długoletnich badań i testów, dzięki którym udało się ustalić optymalną formę tego elementu. Chociaż na pierwszy rzut oka akcesorium to wydaje się dość proste, to tak naprawdę stoi za nim dość skomplikowana konstrukcja oraz staranny dobór materiałów. Tego typu maski zazwyczaj wykonywane są ze sterylnych tworzyw sztucznych, posiadają też elementy ze silikonu, które bezpośrednio przylegają do skóry twarzy użytkownika.

Najważniejsze elementy maski CPAP

Aby zapewniać użytkownikowi jak największy komfort, a jednocześnie zachowując pełną funkcjonalność, maski stałego ciśnienia dodatniego muszą posiadać dobrą regulację. Przytwierdzane są one do ust i nosa pacjenta przy pomocy specjalnych pasów, które nie powinny go  uwierać ani krępować. Z przodu natomiast znajduje się otwór, w którym zamieszcza się rurę połączoną z pompą powietrzną. Ten musi być odpowiednio uszczelniony, a przede wszystkim wytrzymały – sprzęt ten musi bowiem znosić intensywne użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *