Medycyna

Fizjoterapia zamiast operacji

pzeswietlenie ludzkiego regionu

Zerwane więzadło krzyżowe to bardzo poważna kontuzja, która spotyka przede wszystkim sportowców. Niekiedy zdarza się również osobom, które nie trenują wyczynowo, nawet na skutek upadku ze schodów. Niestety, jest to kontuzja bardzo bolesna, która unieruchamia na dłuższy czas pacjenta. Większość lekarzy zaleca w takiej sytuacji zabieg operacyjny, który polega na połączeniu więzadeł i artroskopię. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każda operacja jest ingerencją w organizm i nigdy nie jest obojętna.

Jak naprawić wiązadło bez operacji?

Najnowsze badania SoMedical wskazują, że jeżeli więzadło nie zostało do końca zerwane, a jedynie poważnie naderwane, istnieje duża szansa, że uda się je naprawić bez operacji. Może się ono bowiem zrosnąć na skutek odpowiedniej dbałości oraz fizjoterapii. Dobry fizjoterapeuta doskonale wie, jakie ćwiczenia należy wykonywać, aby pomóc pacjentowi odzyskać pełną sprawność. Wystarczy kilka tygodni intensywnych ćwiczeń i można już pomału wracać do formy sprzed kontuzji.

Jak postępuje fizjoterapueta?

Fizjoterapeuta powinien przede wszystkim zapoznać się z wynikami badań i zaleceniami lekarskimi. Najlepiej współpracować z kimś, kto ma doświadczenie w podobnych przypadkach i dużą wiedzę. Istnieje szereg ćwiczeń, które fizjoterapeuta może zlecić pacjentowi do wykonywania w domu. Doskonale sprawdza się również masaż, który rozluźnia mięśnie i pomaga w szybszym postępie. Ćwiczenia te mają na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda, który nieużywany potrafi szybko zanikać. Oczywiście, poza ćwiczeniami konieczne jest też noszenie ortezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *