Wielu ludzi, którzy nie są zwolennikami regularnych badań, mogą zmagać się z niebezpiecznymi niedoborami różnych mikro- i makroelementów w organizmie. Duża część populacji może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że ma problem z niedoborem kwasów omega 3, które grają bardzo ważną rolę. Co ciekawe prawie nigdy nie mówi się o nadmiarze kwasów omega 3 – zdecydowanie częściej zmagamy się z ich niedomiarem, ponieważ występują tylko w nielicznych produktach spożywczych.
Niedobór tych substancji objawia się początkowo osłabieniem odporności i częstymi infekcjami. Często występuje również chroniczne zmęczenie i zaburzenia koncentracji, co po jakimś czasie może przeobrazić się w poważne stany depresyjne. Niedobór widoczny jest również w wizualnym wyglądzie – sucha skóra, łamliwe włosy, brak blasku.
Kwasy omega 3 – znaczenie dla organizmu
Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie w organizmie na kwasy omega 3. Zapotrzebowanie to uwarunkowane jest przede wszystkim wiekiem i masą ciała. Osoby w wieku młodzieżowym oraz dorośli powinni dziennie ok. 250 mg kwasów omega 3, co ma stanowić 0,5% z energii całodziennej diety.
Kwasy omega 3 mają niebagatelne znaczenie dla organizmu człowieka. Wpływają niezwykle korzystnie na pracę serca, zapobiegają miażdżycy oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór. Niezwykle niebezpieczny może być długotrwały niedobór kwasów, dlatego warto regularnie sprawdzać jego poziom w organizmie.
Jak uzupełnić niedobór kwasów?
Uzupełnienie niedoboru kwasów omega 3 w organizmie nie jest wcale takie łatwe. Naturalny kwas omega 3 znajdziemy przede wszystkim w rybach. Wiele ryb jednak ma w sobie wiele metali ciężkich, dlatego zawsze warto wybierać te mniejsze ryby oraz sprawdzać ich zapach (powinien być delikatny i świeży).
Inną metodą pozyskiwania kwasów tłuszczowych omega 3 będzie suplementowanie ich poprzez różne środki farmakologiczne. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie na przykład tran, w kapsułkach, który zawiera naturalną i czystą postać kwasów omega 3.